6 210 z 10 000 podpisów

Petycja zainicjowana przez Españoles en Reino Unido - Surviving Brexit!

Petycja

Do: Antonio Tajani, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Nasze prawa to nie karta przetargowa w negocjacjach brexitowych!

Domagamy się oficjalnego zagwarantowania, że wszyscy obywatele i obywatelki Unii Europejskiej mieszkający obecnie w Wielkiej Brytanii, oraz Brytyjczycy i Brytyjki żyjący w krajach UE, zachowają pełnię posiadanych obecnie praw, w tym prawa pracownicze i pobytu, po formalnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Taka gwarancja nie może w żaden sposób pomijać praw setek tysięcy osób, które w świetle technikaliów brytyjskiej biurokracji mogą nie być „pełnoprawnymi mieszkańcami”, na przykład w związku z zasadami dotyczącymi ogólnego ubezpieczenia zdrowotnego w Wielkiej Brytanii.

Dlaczego to jest ważne?

Od dnia gdy poznaliśmy wyniki referendum o członkostwie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, Brexit stał się ciemną chmurą na horyzoncie niemal każdej rodziny unijnych migrantów na wyspach – w tym niemal 850 000 Polaków i Polek, którzy Wielką Brytanię nazywają domem.

Brak gwarancji, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nikt nie odbierze im prawa do życia i pracy w przybranym kraju od miesięcy spędza sen z powiek unijnym obywatelom w UK, ale też Brytyjczykom żyjącym w Europie.

Rządy Wielkiej Brytanii i krajów Unii traktują wewnątrzunijnych migrantów jak karty przetargowe w politycznej grze o Brexit, zamiast zagwarantować prawa - i spokój ducha – setek tysięcy osób. Dla wielu z nas Brexit to widmo rozdzielonej rodziny, konieczności opuszczenia domu, studiów i pracy, czy wreszcie kłopoty z emeryturą czy opieką zdrowotną.

Mówimy – dosyć mętnych obietnic i pustych sloganów! Pora na działanie – żądamy, żeby nasze rządy i Europarlament poważnie potraktowały zagrożenie, jakie Brexit tworzy dla milionów zwykłych ludzi i pilnie zagwarantowały prawa unijnych oraz brytyjskich migrantów w negocjacjach brexitowych.

Znasz kogoś, kto mieszka w Wielkiej Brytanii i obawia się o swoją przyszłość po Brexicie? A może ktoś spośród Twoich bliskich znajomych to obywatel Wielkiej Brytanii, który założył rodzinę w Polsce? W ich sprawie, oraz w imieniu wszystkich Europejek i Europejczyków których prawa są zagrożone prze Brexit – podpisz petycję!

List otwarty

Do: Antonio Tajani, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Szanowny Panie,

Ta petycja została zainicjowana przez grupę hiszpańskich migrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz grupę Brytyjczyków mieszkających w Hiszpanii, choć zawarte w niej żądania odnoszą się do wszystkich obywateli i obywatelek Unii Europejskiej mieszkających obecnie w Wielkiej Brytanii, oraz Brytyjczyków i Brytyjek żyjących w krajach UE. Chcielibyśmy wyrazić w ten sposób nasz niepokój odnośnie sytuacji spowodowanej wynikiem referendum o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z 23. czerwca 2016 roku.

...

Przeczytaj pełną treść listu otwartego (po angielsku)

Następny krok - podziel się!