862 z 1 000 podpisów

Ministerstwo Zdrowia, Sejmowa Komisja Petycji

Petycja zainicjowana przez Daria Gosek-Popiołek

Tekst petycji

Pobierane przez szpitale opłaty od rodziców i opiekunów będących przy swoich hospitalizowanych dzieciach powinny przejść do przeszłości. Ministerstwo Zdrowia musi wprowadzić zakaz takich opłat! Domagamy się poprawy warunków na oddziałach dziecięcych tak, by rodzice i opiekunowie mogli w godnych warunkach dbać o swoje dzieci podczas ich pobytu w szpitalach.

Dlaczego jest to ważne?

Ile kosztują nieprzespane, często spędzone na krzesłach obok łóżeczek dziecięcych noce rodziców opiekujących się swoimi dziećmi w szpitalach? Niektóre szpitale wyceniają taką noc na 15 zł, w innych to 7 zł. Płacimy i godzimy się na to, bo chcemy być przy naszych dzieciach.

Przewijamy, karmimy, pilnujemy kroplówek, myjemy nasze dzieci. Gdy są przerażone - uspokajamy, tulimy, a zmęczone usypiamy w ramionach. Współpracujemy z personelem medycznym, wspierając go w walce o powrót do zdrowia naszych dzieci. To nie są wakacje. To ciężka praca opiekuńcza, za którą musimy jeszcze płacić.

Polskie szpitale, jak i cała służba zdrowia, są w dramatycznej sytuacji. Ale nie zgadzamy się na obciążanie nas dodatkowymi opłatami: nie tylko tymi za krzesło czy pościel. Chcemy podkreślić jedno - jesteśmy na oddziałach niezbędni, nasze wsparcie jest konieczne, aby dzieci wróciły do zdrowia.

Najnowsza nowelizacja Ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nadal nie zmienia nic - i podtrzymuje sytuację, w której szpitale mogą obciążać nas opłatami za opiekę nad naszymi dziećmi.

To łamanie praw dziecka. Zgodnie z Europejską Kartą Praw Dziecka w szpitalu nasze dzieci mają prawo do tego, aby przez cały czas przebywali razem z nimi rodzice lub opiekunowie. Również przyjęta w Polsce Karta Praw Dziecka – Pacjenta głosi, że dziecko ma prawo do bycia w szpitalu razem ze swoimi najbliższymi.

Dlatego domagamy się ustawowego i całkowitego zniesienia wszelkich opłat - mamy prawo wspierać nasze dzieci w chorobie i w ich powrocie do zdrowia!

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za Twój podpis!

Czy znasz kogoś, kogo mogłaby poruszyć ta sprawa? Napisz do niego lub do niej e-mail i poproś o podpisanie petycji.