1,625 of 2,000 signatures

Avrupa Parlamentosu; Konsey, özellikle Belçika, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Almanya, Litvanya ve Slovakya, Macaristan ve Polonya gibi zorla kısırlaştırma uygulayan/uygulayabilecek ülkeler; Avrupa Komisyonu

Avrupa Engelliler Forumu (EDF) tarafından yürütülmektedir

Dilekçe hedefinin ne yapmasını istiyoruz

Avrupa Komisyonu, 8 Mart 2022 tarihinde Avrupa Parlamentosu ve Konseyine kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadeleye ilişkin bir yönerge teklifi sundu.

Direktifin zorla kısırlaştırmayı yasaklamasını ve tüm AB Üye Devletlerinde bu istismarı sona erdirecek tedbirleri desteklemesini talep ediyoruz.

Neden önemli

Bir gün uyandığınızda rızanız olmadan kısırlaştırıldığınızı hayal edebiliyor musunuz? Ya da çocuk sahibi olmaya çalıştığınızı ve gençken bilmeden kısırlaştırıldığınızı öğrendiğinizi? Bu durum şu anda Avrupa'da yaşanıyor.

Avrupa'da 100 milyondan fazla engelli insan yaşamaktadır. Bu kişiler, özellikle de engelli kadın ve kızlar, AB'de kendi istekleri dışında kısırlaştırılmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesi, Hırvatistan, Çekya, Almanya, Fransa, Litvanya ve Slovakya gibi bazı AB Üye Devletlerinin hala zorla kısırlaştırmaya izin vermesi nedeniyle endişelerini dile getirmiştir. Bununla birlikte, kaç ülkenin bu tür zararlı uygulamalara izin verdiği ve kaç kadın ve kız çocuğunun etkilendiği konusunda araştırma ve veri eksikliği bulunmaktadır. Bu tür zararlı ve korkunç uygulamalar, tüm AB üye ülkelerinde sessizlik ve cezasızlık içinde hala gerçekleşiyor olabilir. Engelli bireylerin şiddet ve istismardan uzak, sağlıklı ve onurlu bir yaşam sürmelerini sağlamalıyız.

Lütfen dilekçemizi imzalayın ve ağınızda bunu duyurun. #NothingAboutUsWithoutUs #EndForcedSterilisation

Daha fazla bilgi için: https://www.edf-feph.org/women-policy/

Next step - spread the word

You're signing this as Not you? Click here