141,207 of 175,000 signatures

Euroopa komisjoni keskkonna, ookeanide ja kalanduse volinik, hr Virginijus Sinkevičius ja Läänemeremaade keskkonna-, kalanduse- ja kaitseministrid

This petition is run by Coalition Clean Baltic (CCB)

Petitsioooni tekst

Vi uppmanar beslutsfattare i Europa och i Östersjöregionen att agera nu för att rädda den akut hotade Östersjötumlaren.

Läänemere äärsed riigid peavad:

  • Täiel määral rakendama kaitsemeetmeid pringli kaitseks merekaitsealadel – täna on veel palju puudusi kalastusviiside ja veealuse müra reguleerimises;
  • Peatama pringli kaaspüügi kogu merel – isegi üksainus surnud pringli isend kalavõrgus võib terve populatsiooni alles jäämist oluliselt ohustada;
  • Uurima, kas on võimalik üheaegselt tagada pringli kaitse ja veealused militaartegevused - looduskaitse ja riigikaitse organid peavad pringli kaitsel tegema ühiseid pingutusi.

 

* Kaaspüük on kõrvaliste liikide, näiteks imetajate ja lindude, soovimatu sattumine kalavõrkudesse.

Miks on see teema oluline?

Läänemere pringel, kelle olemasolust paljud inimesed isegi teadlikud pole, on jõudnud väljasuremisohu piirile. Alles on veel vaid mõnisada isendit, mis tähendab kriitilist ohustatust ja tungivat vajadust kaitsemeetmete rakendamiseks.

Kõige ohtlikum on pringlile kaaspüük kalamajanduses. Isegi üksainus surnud pringel kalavõrgus võib ülejäänud populatsiooni ellujäämist mõjutada. Väljasuremisohu alandamiseks tuleb vähendada kaaspüüki, ideaaljuhul viia see nullini. Olulised pringli elupaigad on võimalik suure riskiga kalapüügiviisidele sulgeda ja kalapüügivahendid saab varustada pingeritega, mis hoiatavad pringlit akustiliste signaalidega. Pingereid, mis vähendavad kaaspüüki 80%, kasutatakse vaalaliste kaaspüügi vältimiseks edukalt kogu maailmas, kuid Läänemerel on nende rakendamine vajalikust määrast väiksem.

Teine vaalalisi ohustav tegur on veealune müra. Valjud helid, mis tekivad plahvatuste ja näiteks avamere tuuleparkide rajamise tõttu võivad pringli kurdistada, mis omakorda lõpeb looma surmaga. Veidi madalam müratase, mis pärineb laevaliiklusest ja ehitustegevusest, häirib järglaste eest hoolitsemist ja nende toitmist. Eelkõige tuleb veealust müra vältida merekaitsealadel, mis peavad muutuma pringlite varjupaikadeks.

Palume käesolev petitsioon allkirjastada ja aidata Puhta Läänemere Ühendusel piirkonna keskkonna-, kalanduse- ning kaitseministrite poole pöörduda, tagamaks pringli kaitsemeetmete piisav ellu rakendamine. #SaveTheBalticPorpoise!!

 

Koostöös

Next step - spread the word

Sa allkirjastad selle Pole Sina? Vajuta siia