135 930 z 175 000 podpisów

Petycja zainicjowana przez Coalition Clean Baltic (CCB)

Tekst petycji

Wzywamy Ministrów Środowiska, Rybołówstwa i Obrony wszystkich krajów nadbałtyckich do zastosowania się do zaleceń naukowych i wspólnej pracy w celu ochrony najbardziej zagrożonego wieloryba w Europie - krytycznie zagrożonego bałtyckiego morświna właściwego.

Wzywamy kraje nadbałtyckie do:

  • Pełnej ochrony morświna w wyznaczonych Morskich Obszarach Chronionych (MPA) - obecnie wiele z nich nie posiada odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi połowami i podwodnym hałasem;
  • Zaprzestania przyłowu morświna na całym Morzu Bałtyckim - nawet jeden morświn bałtycki martwy w sieci rybackiej może mieć katastrofalny wpływ na przetrwanie populacji;
  • Zbadania możliwości współistnienia ochrony przyrody morświna i wojskowych działań podwodnych - Ochrona przyrody i obrona wojskowa muszą współpracować w celu ochrony morświna bałtyckiego.

 

* Przyłów to niezamierzony połów gatunków niebędących celem połowu, na przykład ssaków morskich, w sieciach rybackich.

Dlaczego jest to ważne?

Morświn bałtycki, o którego istnieniu wiele osób nawet nie wie, jest bliski wyginięcia. Pozostało zaledwie kilkaset osobników, dlatego bałtycki morświn jest krytycznie zagrożony i wymaga pilnej ochrony.

Najpoważniejszym zagrożeniem dla morświnów jest przyłów w rybołówstwie. Nawet jeden morświn bałtycki martwy w sieci rybackiej może mieć niszczący wpływ na populację. Aby zapobiec wyginięciu tej krytycznie zagrożonej populacji, przyłów musi zostać ograniczony - najlepiej do zera. Można tego dokonać poprzez zamknięcie ważnych dla morświnów obszarów dla połowów wysokiego ryzyka oraz poprzez użycie pingerów, urządzeń akustycznych ostrzegających morświny o obecności sieci. Pingery mogą ograniczyć przyłów nawet o 80% i są z powodzeniem stosowane na całym świecie w celu uniknięcia przyłowu waleni, ale nie są one wykorzystywane w takim stopniu, w jakim jest to potrzebne w Morzu Bałtyckim.

Innym zagrożeniem dla morświna bałtyckiego jest hałas podwodny. Głośny hałas spowodowany eksplozjami i budową np. morskich farm wiatrowych może spowodować głuchotę morświna, co ostatecznie doprowadzi do jego śmierci. Mniej intensywny hałas pochodzący z żeglugi lub budowy może powodować zakłócenia ważnych zachowań, takich jak karmienie czy pielęgnacja. Podwodny hałas powinien być ściśle ograniczony w Morskich Obszarach Chronionych (MPA), aby mogły one być bezpiecznymi przystaniami, których morświny potrzebują.

Podpisz tę petycję i pomóż nam naciskać na Ministrów Środowiska, Rybołówstwa i Obrony wokół Morza Bałtyckiego, aby wprowadzić konkretne i pilne środki ochrony dla #SaveTheBalticPorpoise!

 

Partnerzy:

Następny krok - podziel się!

Nagłośnij dramat morświnów

W Bałtyku zostało już mniej niż 500 morświnów. Niełatwo je dostrzec– inaczej niż delfiny, morświny rzadko wyskakują ponad lustro wody. Żyją raczej w ukryciu, dlatego to my musimy przypomnieć o ich istnieniu. Wystarczy ołówek i smartfon! Udostępnij swój rysunek w mediach społecznościowych, by inni też się dowiedzieli, że trzeba ratować te zagrożone, piękne zwierzęta! Nie zapomnij umieścić w swoim poście hashtaga #SaveTheBalticPorpoise

Narysuj morświna i udostępnij rysunek w sieci – to najlepsza opcja, jeśli masz w domu dzieci albo po prostu lubisz rysować. Lubisz rysować? Narysuj morświna! W każdym z nas kryje się artysta!

Oto kilka rysunków morświnów, które możesz wykorzystać jako inspirację:

Rysunek dwóch morświnów wynurzających się z morza, poniżej hashtag #SaveTheBalticPorpoise
Rysunek dorosłego i małego morświna, poniżej hashtag #SaveTheBalticPorpoise
Rysunek niebieskiego morświna, poniżej hashtag #SaveTheBalticPorpoise

Wydrukuj zdjęcie morświna i zrób sobie z nim selfie – znaleźliśmy piękne zdjęcie tego zwierzęcia, więc weź telefon w dłoń i niech wszyscy się dowiedzą, dlaczego ta sprawa jest dla Ciebie ważna.

Wrzuć do sieci zdjęcie morświna – jeśli brak ci czasu albo niezbyt lubisz się fotografować, udostępnij w sieci zdjęcie poniżej.

Oto zdjęcie, które możesz wykorzystać. Kliknij na nie prawym przyciskiem myszy, aby je zapisać.

zdjęcie morświna w morzu

 

A oto kilka przykładów, co możesz napisać w swoim poście:

  • Czyż to nie cudowny zwierzak? To morświn – jedyny rodzaj wieloryba żyjący w Bałtyku. Razem możemy ochronić te piękne morskie ssaki przed wyginięciem. #SaveTheBalticPorpoise
  • Dołącz do mnie w Międzynarodowy Dzień Morświna. Te wspaniałe wieloryby zasługują na to, by je chronić i podziwiać. #SaveTheBalticPorpoise
  • Internet potrzebuje więcej zdjęć uroczych morświnów! Tylko spójrzcie na to wspaniałe stworzenie. Ocalmy jedyny europejski gatunek wielorybów. #SaveTheBalticPorpoise