Dziękujemy za zainteresowanie tą petycją. Została ona zamknięta przez jej założycielki. 18 maja 2022 r. zostanie ona oficjalnie przekazana do Komisji ds. Petycji Parlamentu Europejskiego, wraz z podpisami zebranymi zarówno online, jak i offline, na europejskich ulicach. Dziękujemy za Twoje wsparcie!
Feminist Asylum www.feministasylum.org
Na naszej platformie jest wiele innych petycji założonych przez osoby takie jak Ty, które chcą uczynić Europę lepszym miejscem. Sprawdź je albo rozpocznij swoją własną petycję: https://www.wemove.eu/pl/you
Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i rządów państw strefy Schengen
Petycja zainicjowana przez Feministasylum
Tekst petycji
1. Zagwarantowanie prawa do ochrony międzynarodowej poprzez skuteczne uznanie wszelkich specyficznych przesłanek do udzielania azylu kobietom, dziewczętom oraz osobom LGBTIQA+.
Żądamy użycia przez Komisję Europejską i rządy państw członkowskich koniecznych środków w celu stworzenia odpowiednich procedur i struktur, które zagwarantują skuteczne uznawanie przesłanek do udzielania azylu, które są specyficzne dla kobiet, dziewcząt i osób LGBTIQA+.
2. Powołanie europejskiego organu monitorującego w celu zagwarantowania skutecznej implementacji artykułów 60 i 61 Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet (tzw. Konwencji Stambulskiej) oraz artykułów 10–16 Konwencji w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi.
Apelujemy o skuteczną implementację Konwencji Stambulskiej i Konwencji w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi, tak aby ofiary przemocy związanej z płcią zostały uznane oraz by otrzymały wsparcie i zostały otoczone międzynarodową ochroną.
3. Zapewnienie w krajach europejskich dostępu do azylu dla kobiet, dziewcząt oraz osób LGBTIQA+.
Apelujemy o stworzenie uproszczonych ścieżek prawnych dla kobiet, dziewcząt i osób LGBTIQA+, które chcą się ubiegać o azyl w Europie.
Dlaczego jest to ważne?
Przemoc seksualna i uwarunkowana płcią (w tym przemoc domowa, wykorzystywanie seksualne, przymusowe małżeństwa, okaleczanie narządów płciowych, handel ludźmi, dyskryminujące przepisy, pozbawianie opieki nad dziećmi) skłania wiele kobiet, dziewcząt i osób LGBTIQA+ do ucieczki ze swoich krajów i ubiegania się o azyl w Europie.
Osoby te są niemal systematycznie narażone na przemoc i wykorzystywanie na szlaku migracyjnym: przemoc seksualną ze strony przemytników lub w obozach dla uchodźców, wykorzystywanie seksualne lub pracę przymusową oraz zamykanie w sieciach przemytniczych w krajach tranzytowych, w tym w krajach europejskich, groźby, traumę i niebezpieczeństwo dla ich dzieci.
Po przybyciu do Europy czekają na nich nieodpowiednie procedury azylowe i niegodne przyjęcie. Procedury azylowe nie identyfikują ofiar przemocy ze względu na płeć lub handlu ludźmi, obiekty zakwaterowania są nieodpowiednie, brakuje środków wsparcia. A ich specyficzne podstawy do azylu często nie są uznawane, pomimo zasad określonych w kilku dyrektywach UE i postanowień Konwencji Stambulskiej, która uznaje przemoc ze względu na płeć wobec kobiet jako formę prześladowania, dającą podstawę do ochrony międzynarodowej.