12 129 z 25 000 podpisów

Do przedstawicieli instytucji europejskich (parlamentarzystów Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji, urzędników Komisji Europejskiej i przedstawicieli Rady Europejskiej)

Petycja zainicjowana przez Snapshots From the Borders

Tekst petycji

Ustanówmy 3 października Europejskim Dniem Ponad Granicami – sprawmy, aby polityka migracyjna Europy była oparta na solidarności z drugim człowiekiem i na sprawiedliwym podziale odpowiedzialności pomiędzy wszystkimi krajami europejskimi.

3 października to symboliczna data przypominająca o wydarzeniu z 2013 roku, gdy 368 meżczyn, kobiet i dzieci utonęło u wybrzeży włoskiej wyspy Lampeduzy.

Dlaczego jest to ważne?

Prosimy obywateli UE o przyłączenie się do społecznego ruchu poprzez podpisanie petycji, która zwróci uwagę instytucji europejskich na to, czym jest humanitaryzm i solidarność ponad granicami.

Współdzielmy odpowiedzialność!
Uruchomiliśmy tę petycję bo chcemy żeby nasz głos stał się słyszalny w Polsce i całej Europie. Wzywamy polityków, aby wypełnili swój obowiązek wobec Europejczyków i wprowadzili spójną i efektywną politykę migracyjną. Lokalne społeczności przyjmujące uchodźów i migrantów potrzebują wsparcia na poziomie ogólnoeuropejskim – to wsparcie powinno opierać się na solidarności wobec wszystkich ludzi – zarówno migrantów, jak i mieszkanców miejsc, do których przybywają.

Kimkolwiek jesteś, pozostań człowiekiem!
Ludzie uciekający przed wojną i prześladowaniem najczęściej nie są w stanie oficjalnie i bezpiecznie dotrzeć do Europy. To uzależnia ich od przemytników i zmusza do ryzykowania życia całych rodzin. Chcemy pokazać, z czym mierzą się kraje, które przyjmują uchodźców, i sprawić, żeby ich doświadczenia w rozwiązywaniu problemów z tym związanych były uwzględnione w tworzeniu sprawiedliwego prawa i budowaniu lepszego świata.

Zmieniaj rzeczywistość!
Przyłącz się do nas, podpisz petycję i miej realny wpływ na przekazanie doświadczeń i lekcji z serca kryzysu migracyjnego do decydentów Unii Europejskiej.

Ustanówmy 3 października Europejskim Dniem Ponad Granicami!
W 2016 roku włoski senat ustanowił datę 3 października włoskim świętem narodowym obchodzonym rokrocznie w celu upamiętnienia wszystkich ofiar imigracji oraz budowania świadomości i solidarności. Teraz chcemy rozszerzyć tę ideę na całą Europę.

Od 3 października 2013 roku do dziś 17 900 uchodźców i migrantów straciło życie lub zaginęło na Morzu Śródziemnym. Najtragiczniejszym rokiem był 2016, gdy 5 096 osób straciło życie podczas desperackiej próby znalezienia ratunku w Europie. W 2018 jedna na 18 osób próbujących przekroczyć Morze Śródziemne w kierunku Europy straciła życie. Nie możemy się na to dłużej godzić!

Niech 3 października stanie się dniem pamięci o tych, którzy stracili swoje życie w tak straszny sposób; dniem, kiedy odrzucamy nieskuteczne działania polityków i wybieramy europejskie wartości humanitarne. Niech będzie to dzień, kiedy wspominamy to, co było, aby ulepszyć teraźniejszość i zbudować wizję przyszłości opartej na solidarności i szacunku wobec każdego człowieka.

***

„Ustanówmy 3 października Europejskim Dniem ponad Granicami!” (“Make the 3rd October the European Day of Memory and Welcome!”) to postulat kampanii NO MORE BRICKS IN THE WALL! prowadzonej w ramach projektu “Snapshots from the Borders”. Projekt polega na współpracy z miejscami pierwszego kontaktu, miejscowościami, które samotnie stawiają czoła obecnej sytuacji migracyjnej/uchodźczej.

Następny krok - podziel się!